Naša škola v prírode

Naše deti aj v tomto školskom roku prežili krásne dni od 15. do 19 mája, kedy sa v Kysaku uskutočnila školy v prírode. Prechádzky lesom, športové hry, zábavné súťaže, opekanie, spievanie, maľovanie a diskotéka deti zaujali a absolvovali ich s veľkou radosťou. Nezabudnuteľným zážitkom bola jazda na koni, cesta vlakom a návšteva krásnej Zoo v Spišskej Novej Vsi. Kysak, Kysak, naša škola… sa ozývalo v tieto krásne slnečné dni v Kysaku a okolí. A naozaj, deti si Kysak zamilovali a domov odnášali krásne zážitky a spomienky.

Dzurňáková

Pokračovať v čítaní

Rozprávkové jazero

11. mája 2017sme zorganizovali už 22. ročník prehliadky dramatizovaných rozprávok „Rozprávkové jazero“.
Podujatie bolo určené žiakom špeciálnych základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Okresného úradu Košice – Odbor školstva.
Cieľom projektu bolo podporovať sociálny rozvoj osobnosti dieťaťa cez zážitkové učenie, ktorého jedným z prostriedkov je dramatická výchova. Poskytuje príležitosť rozvinúť často skryté nadanie a schopnosti detí.
Prehliadka bola vyvrcholením celoročnej práce pedagógov v tejto oblasti s deťmi so zdravotným znevýhodnením, z ktorých väčšina pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia.
V divadelných predstaveniach spolu vystúpilo 50 detí. Hosťami prehliadky bola pani starostka Lenka Kovačevičová a vedúca kultúrneho strediska pani Szegediová. Od pani starostky dostal každý malý herec čokoládu. Diplomy a ceny účinkujúcim odovzdala riaditeľka ŠZŠ Rovníková Mgr. Jana Valenčáková.
Vystúpilo 5 škôl so šiestimi divadielkami. ŠZŠ Rovníková predviedla hru „Lenivý Buco“ pod vedením p. učiteľky Gabriely Leškovej. ŠZŠ Odborárska vystúpila s hrou „Rozprávka o lienke Lenke“. Hru režírovala p. učiteľka Zuzana Réveszová a Jana Balogová. Disco rytmy predviedli deti zo ŠZŠ Inžinierska v hre „Disco domček“ pod taktovkou p. učiteľa Miroslava Blaška. Spojená škola Vojenská vystúpila až s dvomi hrami. Divadielko „Spiaci trpaslík“ predviedli deti pod vedením p. učiteľky Stašovej a Barinkovej a hru „Batoh strachu“ pod vedením p. učiteľky Farkašovej a p. učiteľa Lehockého.
Záver podujatia patril Spojenej škole Opatovskej. Ich deti zahrali milé divadielko s názvom „Príbehy ježka Separka“.
Divákom sa všetky predstavenia páčili a tešia sa na ďalší, už 23. ročník.

Článok o Rozprávkovom jazere na stránke Mestskej časti Košice – Nad jazerom si môžete prečítať TU.

Fujdalová

Pokračovať v čítaní

Deň s jablkom

21. október je vyhlásený za Deň jablka. Žiaci 1. stupňa sa v pondelok 24. októbra zúčastnili tematického vyučovania o jablku. Celý deň sa zúčastňovali zaujímavého vyučovania, ktoré pre nich pripravili triedne učiteľky. Najskôr si vypočuli rozhlasovú reláciu o význame jablka pre ľudské zdravie a pozreli si rozprávku o jablku. Žiaci 1. ročníka si pripravili jablkovo-mrkvový šalát a z papiera vytvorili mozaiku jabĺčka. Žiaci 2. ročníka spievali piesne o jabĺčkach a zároveň ich maľovali. Krásne výtvarné práce vytvorili deti z 3. ročníka. Odtláčali rez jablka. Pochutili si na jablkových muffinoch. Žiaci B-variantu vytvorili plastické jablko z papiera a uvarili z jabĺčok kompót. Žiaci z triedy VNP maľovali strom s jabĺčkami a mozaikovou technikou polepili veľké jablká z papiera. Jednotlivé akcie sa deťom veľmi páčili a na záver každé dieťa zjedlo veľké červené jabĺčko.

Fujdalová

Pokračovať v čítaní

Hovorme o jedle

V stredu – 12.10.2016 siedmaci začali vyučovanie v „RAŇAJKÁRNI“- školskej kuchynke, kde sme krátkou prezentáciou a úlohami vstúpili do témy „Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek“. Deti si za pomoci učiteliek pripravili chutné raňajky – mlieko, kakao a tvarohovú bábovku. Všetkým naozaj chutilo. Naše telo a metabolizmus sme naštartovali na ďalšie aktivity dňa.

Na konci týždňa – 14.10.2016 sme tematické vyučovanie zavŕšili témou „ Jedz, dodržiavaj pitný režim a hýb sa“. O zdravých potravinách, stravovacích návykoch a pitnom režime sa deti dozvedeli formou prezentácie. Siedmaci uvarili bylinkový a ovocný čaj, ktorý osladili medom a ponúkli ostatným spolužiakom a učiteľom v „ČAJOVNI“ – školskej jedálni. Bylinky, ktoré si sami vypestovali – medovku a mätu, nazbierali v babičkinej záhradke. Na poslednej vyučovacej hodine si deti rozhýbali kosti – kolobežkovali, korčuľovali a hrali futbal.

Týmto projektom sme sa deťom snažili vysvetliť, že aj minimálne vzdelanie v oblasti potravín a výživy môže mať obrovský účinok na kvalitu ľudského života.

Koniarová

Pokračovať v čítaní

Exkurzia do prírodnovedného múzea

13.októbra 2016 sme sa zobudili do chladného jesenného rána. Po oblohe sa prevaľovali sivé dažďové mračná a dážď bol na spadnutie. Napriek tomu si to žiaci 1. stupňa so svojimi učiteľkami namierili do prírodovedného múzea. Cesta električkou bola príjemná, deti sa správali slušne a boli veľmi milé. Vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach – v prírodovednej časti si prezreli prírodu v jej mnohotvárnosti, farebnosti a kráse. Zblízka videli zvieratá našich lesov, hôr a jazier. V geologickom oddelení ich zaujali drahé kamene, minerály a nerasty. V závere exkurzie si ešte zahrali pexeso o prírode. Počas našej prehliadky sa počasie zmenilo, zasvietilo slniečko a my sme sa potom v tejto jesennej nádhere prechádzali Hlavnou ulicou. Cestou nás zaujala zvonkohra, obdivovali sme hrajúcu fontánu, krásne domy a zastavili sme sa pri dominante Košíc – Dóme svätej Alžbety. Bolo to vydarené predpoludnie. Plní dojmov sme sa vrátili do školy a spoločne sme potom zasadli k chutnému obedu.

Forgáčová

Pokračovať v čítaní

Boli sme v ZOO

Je teplý slnečný deň. Naše kroky smerujú do ZOO. Čo môže byť lepšie ako „výučba“ biológie naživo? Už sa tešíme na zvieratká. Najkrajšie sú surikaty a tučniaky, ale každé zviera má svoje čaro. Nezabudli sme ani na naše adoptívne zvieratko – chameleóna jemenského. Prečítali sme si o ňom zaujímavosti a prezreli terárium, kde žijú aj iné plazy. Čas rýchlo plynul, ešte sme sa trošku vyšantili v detskom areáli, urobili pár fotiek a vrátili sa späť do školy. Ostali nám len krásne spomienky.

Koniarová

Pokračovať v čítaní

Zelená škola – hodnotiaca návšteva

Škola v prírode – Kysak

Desiati žiaci z našej školy – tretiaci a štvrtáci, sa v dňoch od 23.5. do 27.5.2016 v sprievode 3 pedagógov sme sa zúčastnili školy v prírode v Kysaku, kde o nás bolo super postarané. Mali sme pekné ubytovanie, výbornú stravu a hlavne zaujímavé aktivity. Chodili sme na pravidelné prechádzky lesom a objavovali zaujímavé kvety, stromy, hmyz, či zvieratká. Všetko sme samozrejme fotili, aby nám to ostatné deti uverili. Viezli sme sa vlakom a navštívili zaujímavú ZOO v Spišskej Novej Vsi. Nenechali sme si ujsť ani návštevu areálu s ozajstnými koňmi, na ktorých sme sa aj povozili. Okrem toho sme sa hrali, športovali, súťažili, opekali klobásky, spievali, kreslili a tancovali. Domov sme sa vrátili šťastní s novými zážitkami. Zotavovací pobyt v škole v prírode splnil svoj účel na 100%.

Dzurňáková

Pokračovať v čítaní

Didaktická vychádzka

25. mája 2016 žiaci I. stupňa a B-variantu opustili školu. Vyučovanie bolo v prírode. Vyštartovali sme zo školského dvora. Našim cieľom bol areál jazera. Cestou sme počúvali spev vtáčikov. Krásne kvá-kvá-kvá sa ozývalo z bariny pri jazere. Stretli sme 10 rybárov, ktorí číhali na svoj úlovok. Na ihrisku sa pripravoval futbalový turnaj našich starších spolužiakov. Cesta rýchlo ubehla. V cieli sme vyprázdnili vaky s desiatou. Po oddychu prišli na rad zaujímavé didaktické hry. Poznávali sme život v prírode (rastliny, zvieratá).
Rastú – nerastú, dýchajú – nedýchajú, jedia – nejedia, rodia sa – nerodia sa, pohybujú sa – nepohybujú sa, žijú – nežijú? Také otázky nám dávali pani učiteľky. Didaktické hry prevelili naše vedomosti. Ukázali aj to, kto je aký športovec. Museli sme vyliezť na strom, lebo nás naháňal medveď. Vrabec obsadil lastovičkám hniezdo, bocian stratil čapicu, žaby skákali do vody. Zbierali sme huby, ale aj t, čo nepatrí do lesa. Vychádzku sme ukončili pretekmi lodí. Papierové farebné loďky nám unášali vlny, ktoré poháňal poriadny vietor. Bol to pekný a zaujímavý deň v prírode.

Liptáková

Pokračovať v čítaní